علي اصغر سلطانيه هرگونه امكان تصويب پروتكل الحاقي توسط ايران را منوط به حل مسايل ايجاد شده در شوراي امنيت با ارجاع غيرمنصفانه موضوع ايران به اين نهاد بين‌المللي دانست و به 1+5 توصيه كرد از اظهارات و اقداماتي كه فضا را آلوده مي‌كند، پرهيز كنند.

به گزارش ايسنا، علي اصغر سلطانيه، نماينده دائم ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گفت‌و‌گو با روزنامه «آسيا تايمز» درباره نشست دو روزه شوراي حكام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و اين كه در اين نشست درباره ايران چه اتفاقي رخ داده است؟ گفت: اين يكي از نشست‌هاي معمول شوراي حكام بود كه به مسايل مختلفي از جمله عضويت در آژانس، تامين هسته‌يي، اجراي توافقات، دستور كار نشست‌هاي آينده و غيره مي‌پردازد.

او ادامه داد: در رابطه با ايران نمايندگان جنبش غيرمتعهد‌ها كه متشكل از بيش از صد كشور است يك بار ديگر از ايران و حقوق هسته‌يي ايران در بيانيه‌اي كه نماينده مصر قرائت كرد، حمايت كردند.

سلطانيه گفت: من هم بيانيه‌اي ارايه كردم كه تلاش مي‌كرد بر وضعيت موجود متمركز شود، نواقص و گرايش‌هاي نگران‌كننده‌ را مشخص كند و توصيه‌هايي براي بهبود سازنده ارايه دهد.

او ادامه داد: به ويژه من هشدار دادم كه چند دولت غربي مي‌خواهند آژانس را از اختيارتش منحرف و در آن دخالت كنند. آن‌ها در تلاشند "پادمان‌هاي ناشي از مواد هسته‌يي" را به "پادمان‌هاي برگرفته از اطلاعات جاسوسي" تبديل كنند اما آژانس يك سازمان بين‌المللي فني است نه يك دستگاه جاسوسي.

اين ديپلمات با سابقه ايراني افزود: در نتيجه بازرسان آژانس توسط چند دولت عضو مجبور به وارد شدن به فعاليت‌هاي جاسوسي مي‌شوند. اطلاعاتي جعلي را از دستگاه‌هاي اطلاعاتي برخي كشورها، يا اتهاماتي را درباره فعاليت‌هاي كه شامل فعاليت‌هاي هسته‌يي نمي‌شود، دريافت مي‌‌كنند.

سلطانيه تاكيد كرد:‌ اين به هيچ وجه قابل پذيرش نيست و در نهايت به رابطه مطمئن كه انتظار مي‌رود ميان دبيرخانه و دولت‌هاي عضو وجود داشته باشد، خدشه وارد مي‌كند.

نماينده ايران در آژانس با اشاره به سفر اخير يوكيا آمانو، مديركل آژانس به ايران افزود:‌ در پي ديدار اخير مديركل از تهران ما در تلاشيم فصل جديدي را در روابط‌مان با آژانس بگشاييم و به اين دليل است كه نشست ديگري براي مذاكره درباره مداليته‌اي كه رويكردي ساختاري را براي پوشش دادن همه مسايل مربوط در ضميمه گزارش نوامبر 2011 آژانس درباره ايران فراهم كند، براي تاريخ هشتم ژوئن برنامه‌ريزي شد.

وي درباره گزارشاتي كه مدعي پاكسازي در سايت پارچين است، گفت: متاسفانه ما در حدود 10 سال گذشته شاهد نمونه‌هاي بسياري از چنين جنجال‌هاي بي‌اساسي كه مبتني بر اطلاعات جاسوسي بي‌پايه و اساس هستند، بوده‌ايم. به عنوان مثال در سال 2004 من بازرسان آژانس را در سايتي همراهي كردم كه در گزارشات جاسوسي مبتني بر تصاوير ماهواره‌يي به آن اشاره شده و جنجال‌ زيادي در آن زمان درباره يك معدن اورانيوم مخفي، يا تاسيسات غني‌سازي و امثال آن به راه انداخته بود و اما بازرسان به وضوح تاييد كردند كه آن ادعا‌ها غلط بود و آن سايت يك كارخانه معمولي بود كه هيچ چيز مشكوكي در آن وجود نداشت.

سلطانيه در پاسخ به اين سوال كه آيا تقاضاي آژانس براي بازرسي از پارچين در دستور كار چارچوبي جديد براي همكاري قرار دارد، گفت: همان‌ طور كه گفتم همه مسايل مطرح شده در ضميمه گزارش نوامبر در اين مداليته پوشش داده خواهد شد.

در ادامه آسياتايمز اين سوال را مطرح كرد كه "با توجه به اين كه تقاضاي آژانس فراتر از توافق پادماني فعلي با ايران است، آيا مداليته جديد در حكم اجراي بالقوه پروتكل الحاقي توسط ايران نيست و اگر اين‌طور است شانس اين كه ايران در آينده به طور رسمي پروتكل الحاقي را بپذيرد، چقدر است؟ كه سلطانيه پاسخ داد: ايران به مدت دو سال و نيم پروتكل الحاقي را به اجرا درآورد تا اين كه به شكلي ناعادلانه به شوراي امنيت سازمان ملل ارجاع داده شد. سپس مجلس به دولت دستور داد همكاري با آژانس را و آن را در چارچوب توافق پادمان محدود كند. بنابراين هرگونه امكان تصويب دوباره پروتكل الحاقي به حل مسايل در رابطه با شوراي امنيت بستگي دارد.

نماينده دايم ايران در آژانس در پاسخ به اين سوال كه "آيا اجراي مداليته جديد به امكان رفتار" معمول با پرونده هسته‌يي ايران خواهد شد يا خير؟ گفت: ما مصمم هستيم با دبيرخانه، به ويژه مديركل، تعاملي عميق داشته باشيم با اين انتظار كه اين مساله فورا پايان يابد.

او تاكيد كرد: متاسفانه مساله ايران سياسي شده و با طرح بسياري مسايل قديمي و نامربوطه آلت دست واقع شده است.

اين ديپلمات ايراني افزود: ما چند سال قبل توافق‌ ديگري، يك برنامه عمل، با آژانس داشتيم كه خواستار برخورد معمول با مساله ايران پس از حل كليه مسايل باقي‌‌مانده بود كه در واقع همگي به نفع ايران حل شد و اما متاسفانه اين اتفاق فقط در نتيجه دخالت‌ برخي دولت‌ها رخ نداد.

وي گفت: ايران يكي از قاطع‌ترين بازرسي‌ها در تاريخ آژانس را با توجه به بيش از 4000 نفر‌ ـ روز بازرسي و 100 بازرسي اعلام شد در ايران داشته است. اين بازرسي‌ها تاييد كرد كه حتي يك گرم از مواد هسته‌يي ما به سوي اهداف نظامي منحرف نشده است و گزارشات مختلف مديركل فعلي و مديركل پيشين نيز اين را تاييد مي‌كنند.

سلطانيه "تنها دليل" باز بودن مساله ايران را "ادعاي ناشي از انگيزه‌هاي سياسي چند كشور غربي داراي نفوذ در آژانس" دانست و افزود: اما ما هم‌چنان اميدواريم كه آژانس در مقابل ايران به شكلي متوازن‌تر و حرفه‌يي‌تر و به دور از جنجال‌هاي سياسي و رسانه‌‌يي رفتار كند.

سلطانيه درباره اخبار رسانه‌هاي آمريكايي مبني بر اين كه باراك اوباما، رييس‌جمهوري آمريكا اجازه حمله سايبري ويروس استاكس نت به ايران را داده است، گفت:‌ موضع ما بسيار ساده است. نه "استاكس‌نت" نه "فليم" نه ديگر اقدامات خرابكارانه يا حملات عليه دانشمندان ما و غيره هيچ تاثيري بر اراده ما براي دنبال كردن حقوق هسته‌يي‌مان در چارچوب ان.پي.تي نخواهد داشت.

وي افزود: در واقع چنين اقدامات غيرقانوني عليه ايران اراده ما براي تداوم مسير برنامه هسته‌يي صلح آميز‌مان را افزايش داده است.

نماينده ايران در آژانس درباره اين كه آيا به رفتار متوازن‌تر آژانس در قبال ايران در آينده اميدوار است؟ گفت: مطمئنا اميدواريم كه چنين شود. سفر اخير مديركل به ايران گامي مثبت به سمت جلو بود و ما مصمم به همكاري با آژانس و اطمينان يافتن از اين موضوع هستيم كه آژانس گزارشات كم‌تر مشكل‌سازي در قبال ايران خواهد داشت. به عنوان مثال آژانس از نتيجه‌گيري‌هاي شتاب‌زده بدون تكميل مطالعات فني، آن طور كه در مورد غني‌سازي 27 درصدي رخ داد خودداري كند. اما در راستاي پيشرفت با دوام درباره مساله مداليته، ما انتظار رويكرد بهتر و دوستانه‌تري را در قبال ايران داريم.

وي درباره ارتباط ميان گفت‌وگوهاي ايران و آژانس و گفت‌وگو‌هاي 1+5 و ايران كه دور بعدي آن چند روز ديگر در مسكو برگزار مي‌شود گفت: مساله بسيار ساده است. طرف ديگر در مذاكرات ايران و 1+5 سال‌ها است اصرار داشته درباره مساله هسته‌يي گفت‌وگو كند و براي اولين‌بار در استانبول ايران مصالحه كرد و اجازه مذاكره درباره اين موضوع را داد. بنابراين طبيعي است انتظار داشته باشد همكاري جامع ايران با آژانس در آن نشست‌ها مورد توجه قرار گيرد.

اين ديپلمات ايراني درباره اين كه آيا به نشست مسكو خوشبين است يا خير؟ تصريح كرد: در آستانه نشست مسكو به طرف مقابل توصيه مي‌كنم از هرگونه اظهارات و ابتكاراتي كه مي‌تواند به ايجاد فضاي منفي منجر شود، خودداري كند. براي اين كه مذاكرات مسكو سازنده باشد بايد از فضاي مناسب برخوردار باشد كه با تاثيرات منفي اتهامات غلط و جنجال‌هاي تبليغاتي آلوده نشود.

او افزود: ما بايد بر مبناي اعتماد‌سازي كه در نتيجه اين گفت‌و‌گو‌ها ايجاد شده است، تكيه كنيم. در اين لحظه تلاش‌هايي براي آماده كردن دستور كار وقت نشست مسكو و انجام ديگر توافقات مقدماتي براي تسهيل نشستي موثر در مسكو در جريان است.


تاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.