طبق آمار ارائه شده توسط بانک مرکزی انبوه سازان متری 2 میلیون و 400 هزار تومان به طور میانگین بابت ساخت‌و‌ساز (هزینه خرید زمین و مراحل ساخت) هزینه می‌کنند و از طرف دیگر طبق اعلام یک نهاد دیگر واحدهای مسکونی متری 2 میلیون و 100 هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. با توجه به ارقام محاسبه شده‌، انبوه‌سازان متحمل ضرر در ساخت‌وساز هستند و شواهد در بازار مسکن هم نشان می‌دهد با وجود چنین مساله‌ای ساخت‌وساز همچنان صورت می‌گیرد!

حالا با این تفاسیر مشخص نیست که ارقام اعلام شده ناصحیح است یا اینکه سازنده‌ها ضرر را به جان می‌خرند و به متقاضیان مسکن خدمت خالصانه می‌کنند!

به همین خاطر تعدادی از بنگاهداران مسکن و سازنده‌های فعال در مناطق مختلف تهران در این باره به «دنیای اقتصاد» اظهارات متفاوتی عنوان کردند که به این شرح است:

یکی از سازنده ها که در مناطق 13 تا 15 به ساخت و ساز مشغول است در این رابطه تصریح کرد: در حال حاضر برای سازنده ها صرف نمی‌کند که به صورت شخصی ساخت وساز کنند به همین خاطر اکثر انبوه‌سازان به مشارکت در ساخت روی آورده‌اند.

وی علت ترجیح سازنده‌ها به مشارکت در ساخت را اینطور عنوان کرد: سود حاصل از فعالیت دلیل اصلی این انتخاب سازنده‌ها است. اکنون در ساخت و ساز معمولی تنها 10 درصد سود نصیب سازنده می‌شود، اما در پروژه مشارکتی حدود 30 درصد سود شامل حال انبوه‌ساز می‌شود.

سود بانک بیشتر از سود ساخت‌و‌ساز

یکی دیگر از فعالان بازار ساخت و ساز مسکن در مرکز تهران درباره میزان سود حاصل از ساخت و ساز افزود: اگر سازنده سرمایه خود را در ازای اینکه ساخت‌و‌ساز کند در بانک سرمایه‌گذاری کند به طور یقین از سود بیشتری بهره‌مند خواهد شد‌؛ چراکه سود ساخت و ساز این روزها به طور چشمگیری کاهش یافته است‌.

وی اظهار کرد: اگر اطلاعات رسمی صحیح بود محال است که این همه ساخت وساز در حال اجرا باشد!

ضرر در ساخت‌و ساز مختص خیرین است

همچنین سازنده دیگری در شمال تهران میانگین هزینه ساخت به میزان 2 میلیون و 400 هزار تومان و میانگین نرخ خرید یعنی 2 میلیون و 100 هزار تومان توسط خریداران را تنها در یک صورت صحیح دانست آن هم اینکه سازنده «خیر» باشد.

وی در ادامه تاکید کرد: بعید است در چنین شرایط اقتصادی سازنده‌ای راضی به ضرر باشد به خصوص اینکه درصدی که انبوه‌سازان در زمان اتمام کار به هزینه ساخت‌وساز اضافه می‌کنند تا به خریدار قیمت فروش را پیشنهاد کنند از فرمول خاصی برخوردار نیست و به دلخواه درصدی را به مبلغ خام ساخت و ساز اضافه می‌کنند.

سازنده ها بسیار محتاطند تا ضرر نکنند

یکی از فعالان بازار ساخت و ساز مسکن که در 6 منطقه تهران دستی در ساخت‌و‌ساز دارد‌، گفت: در ابتدای معامله سازنده‌ها آنقدر محتاط عمل می‌کنند که اگر قرار باشد مساله‌ای عنوان شود که ممکن است به ضررشان تمام شود اجازه نمی‌دهند معامله سر بگیرد چه برسد به اینکه با اما‌واگر معامله‌ای را تنظیم کنند شاید مجبور به پرداخت ضرر هم شوند.

عدم بازدهی کافی‌، دلیل رونق مشارکت در ساخت

علاوه براین برخی از مشاوران املاک در شرق تهران درباره اظهارات بانک مرکزی در مورد میانگین هزینه ساخت و خرید مسکن تصریح کردند: سودی که از ساخت و ساز فراهم می‌شود به اندازه‌ای بی‌ارزش شده است که سازنده‌ها به مشارکت در ساخت و ساز رو آورده‌اند.

یکی از بنگاهداران درباره این موضوع خاطرنشان کرد: بازدهی سود حاصل از ساخت و ساز به اندازه‌ای غیرقابل‌قبول است که باعث شده استقبال از میزان مشارکت در ساخت افزایش یابد.

همچنین رشد قیمت املاک کلنگی طی چند وقت گذشته علت دیگری برای مردد شدن سازنده‌ها در ساخت و ساز شده است.

تاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.