ترجمه فارسی نهج البلاغه فتنه ‏هاي آينده
خدا را سپاس مي‏گويم، و از او ياري مي‏جويم در راندن شيطان، و دور ساختن آن، و نيفتادن در دامهايش که نهد و فريببها که دهد، و گواهي مي‏دهم که جز خداي يکتا، خدايي نيست، و محمد بنده او و فرستاده اوست، و منتخب و گزيده او. هيچ آفريده را در فضيلت به پايه او نتوان آورد، و فقدان او را جبران نتوان کرد. شهرها به نور هدايت او روشن گشت، از آن پس که در گمراهي تيره بود، و ناداني بر همه جا چيره، و درشتخويي و ستمکاري را همگان پذيره. مردم حرام را حلال مي‏شمردند، و خردمند را خوار مي‏گرفتند. مي‏زيستند، بي داشتن پيامبران، مي‏مردند، خداناشناس و بي‏ايمان.
و شما اي عربها! آماج بلايي هستيد که نزديک است. از مستيهاي نعمت بپرهيزيد، و از سختيهاي عقوبت بترسيد و بگريزيد، و بر جاي خويش بمانيد آنگاه که شبهت گردي برآرد، و يا فتنه راه کج پيش پاي گذارد، و هنگامي که طليعه آن آشکار شود، و نهفته‏اش پديدار، کارش استوار باشد و آسيايش به کار که فتنه از رهگذرهاي نهاني درآيد، و به زشتي و رسوايي گرايد. آغازش چون عنفوان جواني، خوش و دلربا، آثارش چون نشانه‏هايي که از ضربت سنگ بر جاي ماند، زشت و نازيبا. ستمکاران اين فتنه را به ارث پذيرند، با عهدي که از يکديگر گيرند. نخستين آنان پيشواي آخرين است و آخرين ايشان اقتدا کننده به نخستين. بر سر دنياي دون بر يکديگر پيشدستي نمايند، و چون سگان اين مردار گنديده را از هم ربايند، و ديري نپايد که تابع از متبوع بيزار باشد، و امير از مامور در آزار. دشمنان از هم جدا شوند، و با لعنت يکديگر را ديدار کنند. پس فتنه سر بر آرد. سخت لرزاننده. در هم کوبنده، و خزان خزان رونده.- در آن فتنه- دلها پس از پايداري دو دلي پذيرند، و مرداني که سلامت مانده بودند، گمراهي پيش گيرند. به هنگام هجوم آن، هوا و هوسها گونه‏گون بود و بسيار، و به وقت پديد شدن آن، راي درست به نادرست آميخته گردد- و شناختن آن دشوار-. کسي را که بدان نزديک شود، بشکند و دو تا کند، و کسي را که در آن بکوشد، خرد سازد و از هم جدا کند. به دندان يکديگر را بخايند، همچون خران وحشي که در رمه گرد آيند. رشته تافته دين گسسته گردد، و نشانه‏هاي راه راست پوشيده، و چشمه حکمت خشک و خوشيده. ستمکاران در آن فتنه به سخن آيند، و بيابان نشينان را با سوهان ستم بسايند، و با سينه مرکب جور خرد نمايند. تکروان از غبار آن فتنه تباه گردند، و سواران- قدرت- درونش به هلاکت رسند. با قضاي ناگوار درآيد، خون دوشد و خون پالايد. در نشان دين رخنه افکند، و يقين استوار را بشکند. زيرکان از آن فتنه بگريزند. و پليدان به سر و سامان دادن کارش برخيزند. با رعد و برقي است بسيار، و آماده کارزار. پيوند خويشاوندي در آن، بريده باشد و- مردم- از اسلام جدا گرديده. آن که از آن فتنه به کنار است از آسيبش بيمار است، و آن که خواهد خود را برهاند، نتواند و هم در آن بماند.
از اين خطبه است - در آن فتنه- کشته‏اي است که خونش به رايگان است، و ترساني که پناه خواه از اين و آن است. فريبشان دهند با بستن پيمان، و مغرورشان سازند به نام ايمان. پس نمودارهاي فتنه و نشانه‏هاي بدعت مباشيد، و آن را که پيوند جماعت مسلمانان بدان استوار است و ارکان طاعت بر آن پايدار، بر خود لازم شماريد. و بر خدا درآييد، ستمديده، نه ستم شما به ديگران رسيده. و بپرهيزيد از در افتادن به دامگاههاي شيطان، و آنجا که در آن دشمني خيزد با اين و آن. لقمه حرام در دلهاي خود در مياريد چه، بر آن کس که معصيت را بر شما نهي فرموده و راه طاعت را برايتان آسان نموده، در معرض ديداريد. متن عربی نهج البلاغه ( وَ مِنْ خُطْبَةٍ لَهُ عَلَيْهِ السَّلامُ: ) وَ أَسْتَعِينُهُ عَلى ‏مَداحِرِ الشَّيْطانِ وَ مَزاجِرِهِ، وَ الْاِعْتِصامِ مِنْ حَبائِلِهِ وَ ‏مَخاتِلِهِ‏، وَ أَشْهَدُ أَنَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُولُهُ وَ نَجِيبُهُ وَ صَفْوَتُهُ، لا يُؤازى فَضْلُهُ، وَ لا يُجْبَرُ فَقْدُهُ، أَضاءَتْ بِهِ الْبِلادُ بَعْدَ الضَّلالَةِ الْمُظْلِمَةِ، وَ الْجَهالَةِ الْغالِبَةِ، وَ الْجَفْوَةِ الْجافِيَةِ، وَ النّاسُ ‏يَسْتَحِلُّونَ‏ ‏الْحَرِيمَ‏، وَ يَسْتَذِلُّونَ الْحَکِيمَ، يَحْيَوْنَ ‏عَلى ‏فَتْرَةٍ، وَ يَمُوتُونَ عَلى کَفْرَةٍ.
ثُمَّ إِنَّکُمْ مَعْشَرَ الْعَرَبِ أَغْراضُ بَلايا قَدِ اقْتَرَبَتْ، فَاتَّقُوا سَکَراتِ النِّعْمَةِ، وَ احْذَرُوا ‏بَوائِقَ‏ النَّقِمَةِ، وَ تَثَبَّتُوْا فِى ‏قَتامِ‏ ‏الْعِشْوَةِ وَ اعْوِجاجِ الْفِتْنَةِ، عِنْدَ طُلُوعِ جَنِينِها، وَ ظُهُورِ کَمِينِها، وَ انتِصابِ قُطْبِها، وَ مَدارِ رَحاها تَبْدَوُ فِى مَدارِجَ خَفِيَّةٍ، وَ تَؤُولُ إِلى فَظاعَةٍ جَلِيَّةٍ، ‏شَبابُها کَشَبابِ الْغُلامِ، وَ اثارُها کَاثارِ ‏السِّلامِ‏. تَتَوارَثُهَا الظَّلَمَةُ بِالْعُهُودِ، أَوَّلُهُمْ قائِدٌ لِاخِرِهِمْ، وَ اخِرُهُم مُقْتَدٍ بِأَوَّلِهِمْ، يَتَنافَسُونَ فِى دُنْيا دَنِىّ‏ةٍ، وَ يَتَکالَبُونَ عَلى جِيفَةٍ ‏مُرِيحَةٍ وَ عَنْ قَلِيلٍ يَتَبَرَّأُ التّابِعُ مِنَ الْمَتْبُوع، وَ الْقائدُ مِنَ الْمَقُودِ، ‏فَيَتَزايَلُونَ‏ بِالْبَغْضاءِ، وَ يَتَلاعَنُونَ عِندَ اللِّقاءِ ثُمَّ يَأْتِى بَعْدَ ذلِکَ طالِعُ الْفِتْنَةِ ‏الرَّجُوفِ‏، ‏وَ ‏‏الْقاصِمَةِ‏ ‏‏الزَّحُوفِ‏‏. فَتَزِيغُ قُلُوبٌ بَعْدَ اسْتِقامَةٍ، وَ تَضِلُّ رِجالٌ بَعْدَ سَلامَةٍ، وَ تَخْتَلِفُ الْأَهْواءُ عِندَ هُجُومِها، وَ تَلْتَبِسُ الاراءُ عِنْدَ ‏نُجُومِها، مَنْ أَشْرَفَ لَها قَصَمَتْهُ، وَ مَنْ سَعى فِيها حَطَمَتْهُ، ‏يَتَکادَمُونَ‏ فِيها تَکادُمَ الْحُمُرِ فِى ‏الْعانَةِ، قَدِ اضْطَرَبَ مَعْقُودُ الْحَبْلِ، وَ عَمِىَ وَجْهُ الْأَمْرِ، ‏تَغِيضُ‏ فِيهَا الْحِکْمَةُ، وَ تَنْطِقُ فِيهَا الظَّلَمَةُ، وَ ‏تَدُقّ‏ أَهْلَ الْبَدْوِ ‏بِمِسْحَلِها، وَ ‏تَرُضُّهُمْ‏ ‏بِکَلْکَلِها، يَضِيعُ فِى غُبارِهَا ‏الْوُحْدانُ‏، وَ يَهْلِکُ فِى طَرِيقِهَا الرُّکْبانُ، تَرِدُ بِمُرِّ الْقَضاءِ، وَ تَحْلُبُ ‏عَبِيطَ ‏الدِّماء، وَ ‏تَثْلِمُ‏ ‏مَنارَ ‏الدِّينِ‏، وَ تَنقُضُ عَقْدَ الْيَقِينِ، يَهْرُبُ مِنْهَا ‏الْأَکْياسُ‏، وَ يُدَبِّرُهَا ‏الْأَرْجاسُ‏، مِرْعادٌ مِبْراقٌ، کاشِفَةٌ عَنْ ساقٍ، تُقْطَعُ فِيهَا الْأَرْحامُ، وَ يُفارَقُ عَلَيْهَا الْإِسْلامُ، بَرِيُّها سَقِيمٌ، وَ ظاعِنُها مُقِيمٌ.
مِنْها: بَيْنَ قَتِيلٍ ‏مَطْلُولٍ‏، وَ خائِفٍ مُسْتَجِيرٍ، ‏يُخْتَلُونَ‏ ‏بِعَقْدِ ‏الْأَيْمانِ‏ وَ بِغُرُورِ الْإِيمانِ، فَلا تَکُونُوا ‏أَنْصابَ‏ الْفِتَنِ وَ أَعْلامَ الْبِدَعِ، وَ الْزَمُوا ما عُقِدَ عَلَيْهِ حَبْلُ الْجماعَةِ، وَ بُنِيَتْ عَلَيْهِ أَرْکانُ الطّاعَةِ، وَ اقْدَمُوا عَلَى اللَّهِ مَظْلُومِينَ، وَ ‏لا ‏تَقْدَمُوا ‏عَلَيْهِ‏ ظالِمِينَ، وَ اتَّقُوا مَدارِجَ الشَّيْطانِ، وَ مَهابِطَ الْعُدْوانِ، وَ لا تُدْخِلُوا بُطُونَکُمْ ‏لُعَقَ‏ الْحَرامِ، ‏فَإِنَّکُمْ‏ ‏بِعَيْنِ‏ مَنْ حَرَّمَ عَلَيْکُمُ الْمَعْصِيَةَ، ‏وَ ‏سَهَّلَ‏ ‏لَکُمْ‏ ‏سَبِيلَ‏ ‏الطّاعَةِ.

تاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.