جذب اساتيد از طريق هيات مركزي جذب، يكي از گام‌هاي اساسي براي اصلاح روند جذب اساتيد در دانشگاه‌ها است و متون نيز بويژه در علوم انساني در حال بازنگري است و به تدريج تعدادي از واحدهاي درسي از رشته‌هاي مهم علوم انساني براساس مباني اسلامي تغيير محتوي پيدا خواهند كرد.

وزير علوم از ابلاغ آئين‌نامه انتقال دانشجويان در مهرماه، آغاز برگزاري آزمون پذيرش متمركز دكترا در بهمن ماه سال جاري و تغيير محتواي برخي دروس علوم انساني دانشگاه‌ها خبر داد.

به گزارش فارس، نشست مشترك دانشجويان عضو تشكل‌هاي اسلامي دانشجويي با وزير علوم برگزارشد و دانشجويان و وزير علوم ديدگاه‌هاي خود را در خصوص مسائل مختلف دانشگاه‌ها و آموزش عالي با يكديگر در ميان گذاشتند.

در آغاز اين نشست نمايندگان تشكل‌هاي اسلامي دانشجويي سوالات و نظرات خود را با كامران دانشجو وزير علوم، تحقيقات و فناوري در ميان گذاشتند و سپس وي به سوالات دانشجويان پاسخ و ديدگاه‌هاي خود را بيان كرد.

دانشجو با بيان اينكه ماموريت دانشگاه‌ها تربيت انسان‌هايي منطبق با معيارهاي اسلامي است، گفت: بايد بستر و شرايط براي انجام بهينه ماموريت دانشگاه‌ها فراهم شود و دانشجويان ارزشي مي‌توانند در ايجاد اين بسترها و فضاها براي تقويت ارزش‌هاي معنوي در دانشگاه‌ها موثر باشند.

وي اساتيد و متون درسي را از اركان اسلامي شدن دانشگاه‌ها دانست و در پاسخ به گلايه دانشجويان از نحوه پذيرش اعضاي هيات علمي در دانشگاه‌هاي متفاوت و اعمال سلايق سياسي در گروه‌هاي آموزشي دانشگاه‌ها به جاي مسايل علمي و عقيدتي، افزود: جذب اساتيد از طريق هيات مركزي جذب، يكي از گام‌هاي اساسي براي اصلاح روند جذب اساتيد در دانشگاه‌ها است و متون نيز بويژه در علوم انساني در حال بازنگري است و به تدريج تعدادي از واحدهاي درسي از رشته‌هاي مهم علوم انساني براساس مباني اسلامي تغيير محتوي پيدا خواهند كرد.

وزير علوم درادامه در پاسخ به ابراز نگراني‌هاي تعدادي از نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي در خصوص نحوه پذيرش دانشجويان دكتري در دانشگاه‌هاي كشور و اعمال بي‌عدالتي و نظرات سياسي در گروه‌هاي آموزشي به جاي مسايل علمي، پژوهشي و عقيدتي خاطرنشان كرد: برگزاري متمركز آزمون پذيرش دانشجويان دكتري از ديگر اقدامات مهمي است كه براي افزايش عدالت در آموزش عالي صورت مي‌گيرد.

دانشجو همچنين افزود: شرايط برگزاري اين آزمون كه بهمن ماه انجام مي‌شود، در حال بررسي است و متعاقبا اعلام خواهد شد.

وي با بيان اينكه آئين‌نامه انتقال دانشجويان نيز با هدف تسهيل فرآيند انتقال بويژه براي دانشجويان دختر آخرين مراحل تدوين را مي‌گذراند، اظهار داشت: اين آئين‌نامه به زودي ابلاغ و اعلام مي‌شود و از مهرماه اجرايي خواهد شد.

وزير علوم با انتقاد از برخي دانشگاه‌ها كه فارغ‌التحصيلي دانشجويان دكتري را منوط به چاپ مقاله در مجلات نمايه ISI مي‌كنند، گفت: به دانشگاه‌ها ابلاغ شده است كه انتشار مقاله در مجلات معتبر علمي و پژوهشي داخلي و يا خارجي براي اين امر كافي است.

دانشجو در بخش ديگري از سخنان خود با تحسين آرمان‌خواهي موجود در قشر دانشجو، تصريح كرد: آرمان‌خواهي روحيه‌اي خوب و منطبق با فرهنگ انتظار است كه براي حاكم كردن ارزش‌هاي اسلامي، معنوي و انساني در جامعه كاربرد دارد، لكن روحيه آرمان‌خواهي با روحيه طلب‌كاري متفاوت است، روحيه آرمان‌خواهي باعث ايجاد نشاط و شادابي در جامعه و تلاش و حركت به سمت آن آرمان‌هاي متعالي مي‌شود، در حاليكه روحيه طلب‌كاري باعث سرخوردگي، نااميدي پرخاشگري و ايستايي مي‌شود.

وي در همين زمينه ادامه داد: به عبارتي ديگر فرد آرمان‌خواه كمك مي‌كند و راه‌حل ارائه مي‌دهد و همكاري مي‌كند و اميد مي‌آفريند تا به سمت آرمان‌ها حركت كنند در حاليكه فرد طلب‌كار مي‌ايستد و انتظار دارد بقيه كارها را درست كنند و وظيفه خود را فقط مطالبه توام با پرخاش مي‌داند.

دانشجو در ادامه با اشاره به فعاليت‌هاي اجتماعي، فرهنگي و سياسي دانشجويان، اردوهاي جهادي را از فعاليت‌هاي اساسي دانشجويي دانست و گفت: اردوهاي جهادي در سال‌هاي اخير رشد خوبي كرده و بايد مورد حمايت قرار گيرد، چرا كه حضور در مناطق محروم و تلاش براي حل مشكلات مردم اين مناطق، عرصه مهمي است كه در آن نظريه و عمل به هم نزديك مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، قدرداني از وزارت علوم به علت اقدامات صورت گرفته در جذب اساتيد، افزايش دوره‌هاي تحصيلات تكميلي، تغيير در نحوه پذيرش دانشجويان دكتري، مبارزه با سكولاريسم و تاسيس معاونت فرهنگي مستقل در دانشگاه‌ها،همچنين درخواست نظارت بر موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي، ضرورت حمايت از پژوهشكدهاي دانشجويي و درخواست برنامه‌ريزي وزارت علوم براي تقويت اردوهاي راهيان نور از نكات مطرح شده توسط نماينده يكي از تشكل‌هاي دانشجويي در اين نشست بود.

دانشجويان در اين ديدار صميمي با اشاره به غلبه گفتمان عدالت‌محوري در جامعه، خواهان تعميق اين گفتمان در دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي شده و بر ضرورت تقويت رشته‌هاي دانشگاهي ميان‌رشته‌اي و تحول در علوم انساني تاكيد كردند و خواهان افزايش پذيرش دانشجويان متناسب با امكانات دانشگاه‌ها شدند.

همچنين يكي ديگر از نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي با اشاره به رونق اردوهاي جهادي در سال‌هاي اخير و اهميت جهادگري و توسعه مناطق محروم در ديدگاه امام خميني(ره) و مسئولان نظام خواهان حمايت جدي از اين اردوها شد.

تعدادي از دانشجويان در اين ديدار بر ضرورت مشورت و بهره‌گيري از نظرات نخبگان در تغيير مديريت دانشگاه‌ها تاكيد كردند و ضمن اشاره به اهميت و ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه خواستار اقدامات بيشتري براي توسعه پژوهش‌هاي كاربردي شدند.

بنابراين گزارش، حل مشكلات كشور با استفاده حداكثري از پتانسيل‌هاي موجود در دانشگاه‌ها و توانايي‌هاي دانشجويان از ديگر درخواست‌هاي دانشجويان بود..../تحلیل:عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.