سرانجام قانون احقاق حق در برنامه های صدا و سیما اجرا شد

 

در روزهای اخیر، اتفاق خوبی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی رخ داد و آن اعتراف این رسانه به یک خطا و عذرخواهی بود. این موضوع در چارچوب قانون احقاق حق در صدا و سیما ارزیابی می شود.

ماجرا از این قرار بود که بخش «جهت اطلاع» از اخبار «20 و 30 » شبكه دو، طي روزهاي گذشته با ارائه‌ي گزارشي از روز فلسفه، به اشتباه اعلام كرد كه زنگ روز فلسفه بدون حضور دانش‌آموزان توسط حداد عادل نواخته شد؛ اين در حالي است كه خبرنگار صدا و سيما به دليل دير رسيدن به محل، موفق به ثبت تصوير نواختن زنگ فلسفه توسط حداد عادل در حضور دانش‌آموزان نمي‌شود؛ بنابراين از حداد عادل خواسته مي‌شود كه بار ديگر براي ضبط اين تصوير، زنگ را به صدا درآورد كه در تصوير ثبت شده توسط تلويزيون، دانش‌آموزي حضور نداشته است. اما بخش «جهت اطلاع» اخبار «20 و 30 » كه با نگاهي طنز به خبرهاي هفتگي مي‌پردازد، به اشتباه اعلام كرد كه زنگ فلسفه بدون حضور دانش‌آموزان توسط حداد عادل نواخته شد.

در پي بروز اشتباه در ارائه‌ي اين خبر، شامگاه گذشته ـ پنج‌شنبه ـ «20 و 30» ضمن عذرخواهي چند باره از حداد عادل، با تصحيح خبر خود بر اين نكته اذعان داشت كه مرتكب گاف شده است.

قانون احقاق حق در برنامه های صدا و سیما

متن قانون احقاق حق در صدا و سیما چنین است:

« چنانچه در برنامه‌های پخش شده سازمان ( اعم از خبری، گزارشی، تولیدی در قالب‌های مختلف بیانی ـ تصویری و نمایشی) از شبکه‌های محلی، سراسری و بین‌المللی و یا در اطلاعیه‌های صادره از سوی آن سازمان، مطالبی مشتمل بر توهین، افتراء یا خلاف واقع نسبت به هر شخص ( اعم از حقیقی یا حقوقی) باشد و یا به هر نحوی اظهارات اشخاص تحریف گردد مراحل ذیل برای احقاق حق طی خواهد شد:

مدعی می‌تواند اعتراض خود را کتباً به سازمان صدا و سیما منعکس نماید. سازمان صدا و سیما در صورت قبول اعتراض ظرف 24 ساعت پاسخ را به صورت عادلانه و حداقل دو برابر زمان اصل مطلب که از پنج دقیقه کمتر نباشد در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به صورت رایگان پخش نماید.

در صورت عدم توافق میان معترض و سازمان صدا و سیما، وی می‌تواند موضوع را برای رسیدگی به شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما به عنوان مرجع تشخیص وقوع توهین، افترا، تحریف یا خلاف واقع منعکس نماید و شورای نظارت نیز موظف است در اسراع وقت ( حداکثر 48 ساعت) به مسأله رسیدگی نموده و در صورتی که حق را به ذینفع داد نظر خود را به سازمان صدا و سیما ابلاغ کند و سازمان صدا و سیما موظف است پاسخ ذینفع را مشروط به آنکه متضمن توهین و افتراء به کسی نباشد حداقل دوبرابر مدت زمان مطالب اصلی که از پنج دقیقه کمتر نباشد و تا حداکثر 24 ساعت پس از دریافت پاسخ در همان برنامه و ساعت و در همان شبکه به طور رایگان پخش نماید.

شورای نظارت موظف است برای تحقق وظایف مندرج در این قانون ساز و کار لازم را فراهم سازد.

چنانچه سازمان صدا و سیما از اجرای مصوبه شورای نظارت خودداری نماید و یا شاکی نسبت به نظر شورای نظرات معترض باشد بنابر شکایت شاکی، شعبه خاصی که به این منظور تشکیل می‌شود، نسبت به موضوع خارج از نوبت ( حداکثر یک هفته) رسیدگی و حکم مقتضی را براساس این قانون صادر خواهد نمود.

صدا و سیما مکلف است نظر دادگاه را ظرف 24 ساعت اجرا کند و در صورت عدم اجرای حکم، متخلف به مجازات مستنکف از اجرای حکم دادگاه محکوم خواهد شد. »

یک اقدام و چند نکته

1- اینکه صدا و سیما به خاطر گاف یک خبرنگار خود، عذرخواهی نماید و در بخش های مختلف، سعی در جبران خطا نماید، فی نفسه اتفاق مبارکی است.

2- مدیران صدا و سیما فراموش نکنند که قانون مذکور فقط برای آقای حداد عادل وضع نشده و همه آحاد مردم می توانند از این حق قانونی بهره مند شوند.

3- در حالی این قانون درباره آقای حداد عادل - به درستی- اجرا شد که از زمان ابلاغ آن در مرداد 88 تاکنون افراد بسیاری در همین صدا و سیما در اخبار، مناظره ها، میزگردهای سیاسی و ... مورد اتهام قرار گرفتند اما برغم درخواست های مکررشان برای دفاع از خود، هرگز نتوانستند با  استناد به این قانون مترقی احقاق حق کنند. این سیاست یک بام و دو هوا هرگز نمی تواند در منظر ملت ایران، مقبول بیفتد.

وقتی مردم می بینند برای یک خطا ، آن هم در حد زدن زنگ یک مدرسه ، صدا و سیما بارها از شخص مربوطه عذرخواهی می کند اما در قبال سنگین ترین اتهامات اقتصادی ، سیاسی و امنیتی به افراد دیگر ، قانون احقاق حق را نادیده می گیرد و خود را به نشنیدن می زند ، با تمام وجود از تبعیض موجود آزرده خاطر می شود.

صدا و سیما نباید فراموش کند که عنوان "رسانه ملی" را یدک می کشد و یکی از الزامات رسانه ملی شدن نیز اجرای بی طرفانه این قانون درباره همه است...../تحلیل:عصرایرانتاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.