اخبار,اخبار سیاسی, مذاکرات ایران و 5+1

 

اخبار سیاسی - عبور از نقطه بی‌بازگشت

واقعیت آن است که این یک‌سال‌وچندماه نه‌تنها مثبت بوده بلکه اساسا باید گفت وضعیت پرونده هسته‌ای ما با غرب، حکایت همان مبحث مواد الاستیک در مهندسی شیمی را پیدا کرده است.

خیلی‌سال پیش که مهندسی شیمی می‌خواندم، مبحثی داشتیم درخصوص مواد «الاستیک» و خواص ارتجاعی آنها.

 

برخی موارد مثلا کش، پس از کشیده‌شدن و رها‌شدن، به نقطه اولیه بازمی‌گردند. اما در مواردی پس از کشیده‌شدن بیش‌ازحد و رهاشدن، دیگر به آن نقطه بازنمی‌گردند.

 

حالا شده حکایت پرونده هسته‌ای ما. بسیاری از هموطنانمان با کنجکاوی، اشتیاق و بیم و امید، در انتظار خبری از وین هستند.

 

شاید به‌استثنای اقلیتی که به‌واسطه ملاحظات و منافع جناحی خود، خیلی نمی‌خواهند که در وین توافقی صورت گیرد، شمار قابل‌توجهی از مردم ایران، از فقیر و غنی گرفته تا پیر و جوان، تحصیلکرده و نکرده، بازاری و کارمند همه مشتاق و در عین حال با بیم و امید، در انتظار خبر مذاکرات هستند.

 

جالب است که همه ما امیدوار هستیم مذاکرات به نتیجه برسد و گره هسته‌ای پس از بیش از یک‌دهه، باز شود. به همه مردم ایران و به همه آنان که می‌خواهند خبر از وین مثبت باشد، باید گفت این غایت امید همه ماست که فردا نهایتا پس از 15ماه مذاکرات نفسگیر و صبر و انتظار، خبر توافق کلی از وین برسد.

 

اما و در عین حال، ممکن هم هست که روی پاره‌ای از مسایل مهم مورد اختلاف، همچنان توافقی میسر نشود و در نتیجه توافق کلی موردانتظار، امضا نشود. چنین احتمالی با وجود نامطبوع‌بودنش، اما و در عین حال واقعیتی به‌نسبت جدی است. پرسش مهم این است:اگر اعلام شود توافق کلی صورت نگرفته، معنای آن چیست؟ آیا نرسیدن به این نقطه در سوم آذر در وین، به معنای آن است که مذاکرات شکست خورده و پرونده هسته‌ای همچنان مفتوح خواهد ماند؟
این نوشتار؛ اتفاقا می‌خواهد بگوید اینگونه نیست. ممکن است برخی در داخل بگویند و بنویسند که روحانی و تیم مذاکره‌کننده، 15ماه وقت ما را تلف کردند و سبب شدند درخصوص پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای، این مدت ارزشمند را از دست بدهیم و مطالبی از این دست. همچنان‌که پس از تیر 84 و روی‌کارآمدن دولت اصولگرای احمدی‌نژاد، یادمان می‌آید که چقدر از این حرف‌ها زده شد. اما اگر فردا توافق نهایی هم حاصل نشود، این، به‌هیچ‌رو به معنای بی‌نتیجه‌ماندن و به بن‌بست‌رسیدن مذاکره نیست.


واقعیت آن است که این یک‌سال‌وچندماه نه‌تنها مثبت بوده بلکه اساسا باید گفت وضعیت پرونده هسته‌ای ما با غرب، حکایت همان مبحث مواد الاستیک در مهندسی شیمی را پیدا کرده است. به بیان دیگر حتی اگر توافقی هم در وین صورت نگیرد وضعیت پرونده هسته‌ای ما به نقطه‌ای رسیده که دیگر به عقب و پیش از دولت یازدهم، قابل بازگشت نیست.
 صادق زیباکلام . استاد دانشگاه تهران
اخبار سیاسی - شرق

 تاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.