در يكي دو سال گذشته نام ماده مخدر جديدي در رسانه‌ها و توده‌هاي مردم برده مي‌شود كه كرا ك نام دارد . بررسي‌هاي انجام شده توسط پليس مبارزه با مواد مخدر نشان مي‌دهد كه اين ماده همان هرويين است كه به شكل خالص تر و به صورت فشرده در آمده و در بازار خريد و فروش مي‌شود.

به گزارش «جهان»، روش مصرف اين نوع هرويين تدخين و دود كردن است. اين ماده فوق‌العاده اعتياد آور است و قدرت اعتياد آوري آن از هرويين معمولي كه به صورت پودر است ، تا چند برابر بيشتر است.

از آنجا كه كراك شكل خالص تر هرويين است ، لذا آثار آن همانند پودر هرويين ولي با شدت بيشتر است.

شدت اين حالت بستگي دارد كه چه مقدار كراك مصرف شود و با چه سرعتي اين ماده به مغز برسد . در واقع يكي از دلايل اعتياد آوري بسيار زياد هرويين و كراك اين است كه خيلي زود به مغز مي‌رسد.

بيشتر كساني كه كراك مصرف مي‌كنند در ابتدا احساس سرخوشي و نشئگي مي كنند ، همراه با اين سرخوشي ، بدن گرم تر و دهان خشك مي‌شود و فرد در دست ها و پاها احساس به اصطلاع سنگيني مي‌كند.

در مواقعي نيز فرد مصرف‌كننده دچار حالت تهوع و استفراغ و بي‌قراري شديد مي‌شود . بعد از اين حالات اوليه ، ممكن است تا چند ساعت سرگيچه پيش آيد . در اين وضعيت تمامي اعمال مغز تحت تاثير آثار اين ماده قرار گرفته و دچار نابساماني مي‌گردد . حركات قلب كند و تنفس در مواردي آنچنان آهسته مي شود كه منجر به مرگ مي‌گردد.

اولين آثار مصرف مداوم كراك اعتياد و وابستگي به آن است . بديهي است با بروز اعتياد ، هدف اصلي زندگي فرد مصرف‌كننده به دست آوردن و مصرف مواد خواهد بود. در واقع كراك به معناي واقعي كلمه سبب تغييرات بارز در مغز و رفتار مي‌شود . وقتي كه وابستگي جسمي به كراك به وجود مي‌آيد ، بدن فرد به حضور اين ماده در بدن عادت مي‌كند ، به گونه‌اي كه اگر مصرف آن به يك باره قطع شود ، علائم محرويت بروز مي‌كند.

علائمي چون بي‌قراري ، اسهال ، درد استخوان و عضلات ، استفراغ ، بي‌خوابي و حركات غير ارادي در پاها معمولا چند ساعت پس از آخرين مصرف كراك نمايان مي‌شوند .

كراك نيز همانند هروئين نه تنها مغز را به خود وابسته مي‌كند ، بلكه با وابسته كردن روان فرد در وي ميلي دائمي براي مصرف مواد را پديد مي‌آورد كراك باعث كاهش تنفس مي‌شود . اين عمل از طريق تغييراتي كه در فعاليت سلولي / شيميايي ساقه مغز بوجود مي‌آيد ، رخ مي‌دهد. ساقه مغز كنترل اعمال غير ارادي بدن را به عهده دارد و باعث تغييرات سيستم ليمبيك مي‌شود . اين سيستم مسئول كنترل عواطف است و تحت تاثير كراك احساس لذت را افزايش داده ، باعث مي‌شود كه پيام درد از نخاع به مغز انتقال پيدا نكند.

به علت غلظت بالاي هرويين در كراك و بدنبال آن وابستگي شديد فرد معتاد به آن ، درمان افرادي كه كراك مصرف مي‌كنند بايد جدي تر گرفته شود. درمان سم زدايي در مصارف كوتاه مدت بسيار موفق عمل مي‌كند به شرط اين كه درمان كاهش وسوسه به صورت غير دارويي و يا با استفاده از داروي‌هاي مناسب و توصيه شده نهادهاي علمي و دانشگاهي باشد.

علاوه بر درمان دارويي ، افراد معتاد به كراك بايد تحت درمان غير دارويي نيز قرار بگيرند . مشاوره و روان درماني ، خانواده درماني ، گروه درماني و كاهش آسيب‌ها حاصل از سوء مصرف مواد مخدر در اين بيماران سودمند است.

ديده شده است كه اختلالات رفتاري و تصميم گيريهاي لحظه‌اي در مصرف‌كنندگان كراك بسيار شايع تر از مصرف‌كنندگان هرويين است ، بنابرااين اين افراد بايد توجه داشته باشند كه در رفتارهاي شخصي از جمله روابط جنسي حتما بايد بهداشت فردي را كاملا رعايت كنند زيرا اين افراد مي‌توانند عفونت‌هاي جنسي ، ايدز وهپاتيت را به راحتي به شريك خود منتقل كنند.

اگر فردي كراك را به صورت تدخين مصرف مي‌كند ، بايد توجه داشته باشد كه در صورت تغيير شيوه استعمال مثلا روي آوردن به بدترين شكل آن يعني تزريق ، كمترين اميد براي اعاده سلامت او باقي مي‌ماند. افراد كراكي همچنين بايد توجه داشته باشند كه در صورت استعمال اين ماده مخدر اگر مخدر ديگري مثلا اكستاسي ، شيشه و امثالهم كه علايم رفتاري را تشديد مي‌كند مصرف كنند ، مشكلات حادتري پيش روي آنها قرار مي‌گيرد.
به علت غلظت بالاي هرويين و تاثير زياد آن در كراك ، معمولا اين سوء برداشت در مصرف‌كننده بوجود مي‌آيد كه با مصرف مقدار كم كراك ، اثر مطلوب تري ايجاد مي‌كند كه باوري كاملا غلط است. تحقيقات پليس و لابراتوارهاي دانشگاهي نشان مي‌دهد كه اغلب در كراك مخلوط هرويين با تركيبات محرك مانند آمفتامين‌ها ، اكستاسي و امثالهم وجود دارد كه اين امر بسيار خطرناك است و ممكن است حتي با يك بار مصرف ، فرد را از پاي دربياورد.

تحقيقات نشان مي‌دهد كه به علت غلظت بالاي هرويين در كراك ، وابستگي و پيشرفت به سمت روش‌هاي خطرناك مصرف مانند تزريق خيلي سريع اتفاق مي‌افتد . درمان كراك نسبت به ساير مخدرها به علل مختلف از جمله دست كم گرفتن شدت مشكل توسط مصرف‌كننده ، وجود مواد مخدر و محرك ، شرطي شدن قوي تر و شديد تر مصرف‌كننده به علت غلظت بالا ، سخت و طولاني تر است.

پليس ايران در گزارشي رسمي وجود ماده مخدر كراك در بازار كشور را تاييد مي كند و مي‌گويد : ماده مخدر جديد كراك وارد بازار ايران هم شده است .

ابتدا اين ماده را افراد معتاد در قشرهاي پايين جامعه مصرف مي‌كردند ولي به تدريج در بين معتادين طبقات ديگر هم جا پيدا كرده است .

پليس ايران مي‌گويد: در چندين سال گذشته به دليل نفرت عمومي از هرويين و عوارض وحشتناك اين ماده برافراد مصرف‌كننده ، سيستم مافيايي قاچاق مواد مخدر و كارتل‌هاي بزرگ بازاريابي نام‌هاي مهيج ، جذاب و اغواكننده اي را برا ي هرويين انتخاب كرده‌اند كه نام‌هاي شكار اژدها ، غبار فرشته ، اشك خدا از آن جمله‌اند . آخرين نام فريبنده اين ماده بسيار خطرناك و مرگ بار را كراك گذاشته اند.  

تاريخ : | | نویسنده : etresobh |
رپورتاژ
دوره آموزشی سقف های کشسان و کفپوش های سه بعدی
انتخاب جراح بینی - بهترین جراح بینی
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
حمل نخاله در تهران
جشن عروسی
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته دیجی همکار
بهترین راه استفاده از خدمات لیزر
میز و صندلی تالاری
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
معرفی دینگ و ذکر تفاوت‌ها
روغن خراطین اصل
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
فروشگاه اسباب بازی بازیجو
کیسه پرکن

لینک های مفید
تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | آموزش کفپوش سه بعدی |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.